گزارش جلسه ششم

گزارش جلسه ششم باشگاه باد و خورشید ایران

۱۳ بهمن­ ماه ۱۳۹۶

 

ششمین جلسه باشگاه باد و خورشید ایران، ۱۳ بهمن­ ماه ۱۳۹۶، همچون جلسات گذشته در پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور تهران برگزار شد. این مراسم در ساعت ۹:۳۰ باتلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود ملی آغاز شد.

آنچه که گذشت …

اولین برنامه از ششمین جلسه باشگاه باد و خورشید ایران به مرور اهم مطالب ارائه شده در جلسه پنجم اختصاص یافت. این بخش توسط آقای محسن فرزان ارائه شد.

وی در ابتدا به ارائه آقای مهندس البرزی، قائم مقام معاونت مهندسی و نظارت شرکت توزیع برق و مجری طرح فتوولتائیک و تولید پراکنده؛ با عنوان “سیستم های خورشیدی خانگی” اشاره داشت و اهم نکات ارائه شده توسط ایشان را بیان کرد. سپس، چکیده‌ای از مطالب ارائه شده توسط آقای مرتضی توانا از شرکت آسمان رصد هادی، با محوریت “سرعت سنج و جهت نمای باد”، آقای دکتر جعفرکاظمی با عنوان”معرفی نرم افزارهای PVSOL و TSOL”، آقای مهندس رحیمی با موضوع” معرفی تکنولوژی جدید در صنعت وکیوم تیوب و آبگرمکن ­های خورشیدی” و آقای مهندس فرهاد با محوریت”طرح جدید سرمایه ­گذاری در احداث نیروگاه­ های خانگی” را برای حضار تشریح کرد.

سپس توضیحاتی را در رابطه با دومین همایش اینترسولار ایران، که در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۶ در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد،  ارائه نمود.

چه خبر؟

“چه خبر” عنوان دومین برنامه جلسه ششم بود که به مرورِ مهم‌ترین اخبار و رویدادهای حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در ماه گذشته می‌پردازد. آقای عادلشاهیان ارائه این قسمت را برعهده داشت.

وی در این بخش اهم نکات گزارش REN21 و اخبار آخرین نیروگاه ­های بزرگ خورشیدی بهره برداری شده و بیانات اخیر مسئولین و متولیان حوزه انرژی های تجدیدپذیر در خصوص سیاست­گذاری ها را ارائه نمود.

اکوسیستم استارت آپی انرژی ایران

اولین ارائه تخصصی ششمین جلسه باشگاه باد و خورشید ایران، توسط جناب آقای محسن مولایی ­نسب، مشاور کارآفرینی و راه اندازی کسب و کارهای جدید و بنیان­گذار بنیاد پرش؛ با محوریت “معرفی اکوسیستم استارت آپ ­های انرژی ایران” ارائه شد.

آقای مولایی ­نسب ارائه خود را با اشاره به این موضوع آغاز نمود که بیش از ۷۰درصد جنگ های امروز دنیا بر پایه انرژی هستند، و ایران نیز باتوجه به موقعیت جغرافیایی خود در منطقه از این امر مستثنی نیست و جنگ آینده در دنیا جنگ انرژی خواهد بود، چرا که با وجود انرژی کافی و در دسترس می توان مشکل کمبود آب شیرین را نیز حل نمود.

وی با اشاره به برنامه های ۲۰۲۰ و ۲۰۳۰ کشورهای منطقه مثل عربستان، قطر، کویت افزود: برنامه های این کشورها نشان دهنده این است که کشورهای منطقه به درک عمیقی از اهمیت انرژی در آینده رسیده اند. در ایران بدلیل ارزان بودن حامل­ های انرژی بخصوص انرژی فسیلی هنوز آنطور که باید به این حوزه توجه نشده است.

آقای مولایی­ نسب در آغاز بخش اصلی ارائه خود به مفهومی که از “کارآفرینی” به اشتباه در جامعه جا افتاده است اشاره کرد و گفت: مفهومی که بعنوان کارآفرینی در جامعه ایجاد کرده ­ایم منجر به این شده است که بسیاری از افراد مسیرهای اشتباهی را طی کنند و اغلب این عنوان بیان شده است که کارآفرینی به معنای ایجاد اشتغال است. اغلب سازمان ­های دولتی به دنبال این هستند که فعالیتی را راه ­اندازی کنند که عده­ ای در آن مشغول به کار شوند. اما طبق مطالعات انجام شده کارآفرینی به معنای خلق کار و اشتغال نیست.

وی در ادامه با تشریح دقیق مفهوم کارآفرینی و به دنبال آن مفهوم استارت آپ و ویژگی­ های آن گفت: در حوزه هایی مانند حوزه انرژی که محیط کسب و کار بدلیل سرعت رشد و تغییر فناوری ­ها و تغییرات محیط دچار یک فرآیند آشوبی است و در آنها با ابهام و عدم اطمینان مواجه هستیم تهیه BP و FS کار بیهوده ­ای خواهد بود.

آقای مولایی ­نسب سپس به تشریح موانع اصلی موجود در مسیر ایجاد کسب و کار با ایده جدید در حوزه انرژی کشور پرداخت و افزود: درحوزه انرژی تجدیدپذیر شاهد هستیم که چندین سازمان متولی و مدعی و صاحب بودجه هستند اما عملا ظرفیت نصب شده  ۴۵۰مگاوات است. این بخش ­ها به دلیل اینکه به طور جداگانه فعالیت می کنند و هرکدام اهداف جداگانه ­ای دارند نمی­ توانند هم ­افزایی کنند و شفافیتی هم عملا وجود نخواهد داشت.

وی دلیل اصلی عدم رشد صنعت تجدیدپذیر در ایران را نبود یک اکوسیستم در کشور دانست و افزود: برای ایجاد استارت آپ­ ها یا شرکت های دانش بنیان حوزه انرژی نیاز داریم یک اکوسیستم شکل بگیرد. این اکوسیستم کمک می کند فعالیت ها رصد شوند و شفاف سازی شود که هر کسی یا هر سازمانی چه کاری انجام می دهد.

آقای مولایی نسب در انتها به توضیح کامل ۸شرط لازم برای شکل گیری این اکوسیستم برای رشد صنعت تجدیدپذیر و تسهیل شکل گیری استارت آپ ­های این حوزه پرداخت.

پذیرایی و آشنایی شرکت‌کنندگان با یکدیگر

یکی از اهداف برگزاری جلسات ماهانه باشگاه باد وخورشید، آشنایی شرکت کنندگان با یکدیگر و ایجاد راه‌های ارتباطی است. زمان پذیرایی فرصتی مغتنم در این راستا است.

معرفی نیروگاه­ های خورشیدی همدان

دومین ارائه تخصصی این جلسه توسط سرکار خانم قنبرزاده؛ معاون اجرایی مدیرعامل شرکت آفتاب ماد راه ابریشم با محوریت “معرفی نیروگاه های خورشیدی همدان” ارائه شد.

خانم قنبرزاده پس از ارائه مقدمه کوتاهی، در رابطه با ظرفیت کنونی نیروگاه­ های خورشیدی دنیا گفت: ظرفیت نیروگاه ­های خورشیدی در جهان تا پایان سال ۲۰۱۶ بیش از ۳۰۰گیگاوات بوده است. در آینده ­ای نه چندان دور نیروگاه های تجدیدپذیر برگ برنده کشورها خواهد بود. و ایران با توجه به دریافت تابش خورشید در بیش از ۳۰۰ روز از سال، یک کشور ثروتمند از نظر دریافت تابش خورشید محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۴۰مگاوات نیروگاه خورشیدی در همدان بهره­ برداری شده­ است گفت: اولین نیروگاه با نام نیروگاه خلیج ­فارس به ظرفیت ۷مگاوات در سال ۹۵ و با فاصله کمی بعد از آن نیروگاه امیرکبیر به همان ظرفیت راه ­اندازی شدند. و در سال ۹۶ سه نیروگاه به ظرفیت های ۷ و ۵/۸ و ۹/۸ مگاوات به بهره­ برداری رسیدند. طبق دورنمای شرکت آفتاب ماد راه ابریشم تا پایان سال ۹۷ حدود ۶۰مگاوات دیگر به ظرفیت این نیروگاه ها افزوده خواهد شد.

خانم قنبرزاده در پایان ارائه خود افزود: طبق آخرین آمار جهانی منتشر شده، رتبه ایران از لحاظ ریسک سرمایه­ گذاری یک رتبه ارتقاء یافته و این می تواند امیدوار کننده باشد. شرط اصلی پیشروی در این مسیر این است که همواره تلاش کنیم ریسک سرمایه­ گذاری در این حوزه را کاهش دهیم.

بعد از ارائه، برنامه پرسش و پاسخ با حضور شرکت کنندگان در جلسه ادامه یافت. 

صدای تجدیدپذیر

در بخش صدای تجدیدپذیر جلسه ششم باشگاه باد و خورشید ایران، جناب آقای ایمان کاظمی؛ مدیر توسعه کسب و کار شرکت استا به ارائه خود با محوریت “مقایسه اقتصادی سیستم­ های خورشیدی ثابت و ترکردار” پرداختند.

آقای کاظمی پس از ارائه توضیحاتی در رابطه با دسته بندی انواع سیستم ­های خورشیدی گفت: طبق مطالعه موردی انجام شده، بین میزان تولید انرژی سالانه سیستم ­های محور متحرک و محور ثابت ۲۰ الی ۳۰ درصد اختلاف گزارش شده است.

وی با تاکید بر این نکته که انتخاب نوع سیستم خورشیدی و تاثیرات آن بر سود و بازگشت سرمایه و درآمد پروژه برای سرمایه­ گذار بسیار حائز اهمیت است افزود: از نظر تولید انرژی و مقایسه درآمد نهایی کاملا بدیهی است که سیستم های پایه متحرک سطح تولید و درآمد بالاتری دارند. اما باتوجه به اینکه هزینه تمام شده نیروگاه نوع ترکردار حدود ۷درصد بالاتر از نوع محور ثابت خواهد شد لازم است با توجه به نوع سرمایه گذاری و فاکتورهای اقتصادی این مساله را بسنجیم. اگر سرمایه ­گذاری از نوع فاینانس باشد می ­توان گفت سیستم نوع پایه ثابت مناسبتر خواهد بود با توجه به اینکه سال بازگشت سرمایه در این مدل کمتر است. اما اگر تامین سرمایه از طریق شراکت بلند مدت با سرمایه­ گذار است بدلیل اینکه درآمد نهایی نیروگاه ترکردار بسیار بیشتر از نوع ثابت خواهد بود سیستم محور متحرک گزینه بهتری است.

آقای کاظمی با تشریح دو پارامتر IRR و ROI افزود: نرخ بازگشت داخلی سرمایه(IRR) و بازگشت سرمایه گذاری(ROI) دو معیار معمول برای سنجش سودآوری بالقوه در پروژه ­های احداث نیروگاه هستند. هردو معیار با تابعی مشابه عمل می­ کنند اما تفاوت­های حیاتی بین این دو معیار وجود دارد بطوریکه اگر تامین سرمایه از طریق وام بانکی انجام شده باشد IRR پروژه برای بانک اهمیت دارد و درصورتیکه ROI برای سرمایه ­گذار حائز اهمیت تر است و بایستی به آن توجه نماید. ROI نیروگاه­ های محور متحرک بسیار بالاتر از محور ثابت خواهد بود. یعنی مجموع درآمد بسیار بالاتری خواهد داشت.