گزارش جلسه پنجم

گزارش جلسه پنجم باشگاه باد و خورشید ایران

بیست و یکم مهرماه ۱۳۹۶

 

پنجمین جلسه “باشگاه باد و خورشید ایران” صبح روز جمعه ۲۱مهر۹۶ با حضور و استقبال خوب علاقه مندان و بخش خصوصی حوزه انرژی­های تجدیدپذیر در سالن رنجبران دانشگاه شهید عباسپور تهران برگزار شد.

تغییراتی از جمله انتخاب سالن مجهزتر، تعبیه دوربین فیلم برداری در سالن به منظور ضبط لحظه به لحظه جلسه برای علاقمندان، بررسی نظرات و پیشنهادات ارائه شده در جلسات قبل با همکاری و اعمال مستقیم نظر حضار و اهدای ربع سکه به صاحبان بهترین ایده و نظر و … نشان از اهمیت ارتقای کیفیت و در مسیر بهتر قرار گرفتن باشگاه دارد.

آنچه گذشت

پنل آغازین با عنوان “آنچه که گذشت” با مروری بر مهم ترین بخش های جلسه گذشته ذهن حاضرین به خصوص کسانی که برای بار اول در جلسه حضور داشتند را با روال کلی جلسات آشنا و برای پرداختن به موضوعات پیش روی جلسه آماده تر می کند. آقای فرزان مدیر اجرایی باشگاه خلاصه ای از جلسه چهارم باشگاه ارائه کرد. در این جلسه، خانم کیانفر پژوهش خود را با عنوان “ارزشگذاری اقتصادی آثار زیست محیطی تولید برق” برای حاضرین تشریح کرده بود. بخش “صدای تجدیدپذیر” در جلسه چهارم به عنوان یک برنامه جدید ارائه شده بود که مورد استقبال مخاطبین قرار گرفت. در این برنامه به شرکت هایی که از قبل نام نویسی کرده بودند ۵ دقیقه زمان داده شد تا به معرفی شرکت و تجربیات و یا دغدغه های خود در حوزه انرژی های تجدیدپذیر بپردازند.

اخبار تجدیدپذیر

آخرین و بروزترین اخبار مربوط به دنیای تجدیدپذیرها که از جلسه گذشته باشگاه تا روز برگزاری رخ داده اند پنل دوم جلسه پنجم باشگاه باد و خورشید را به خود اختصاص داد. بدون شک تصمیم گیری و سرمایه گذاری در هیچ حوزه ای بدون در نظر گرفتن رویدادهای اخیر مرتبط با آن ممکن نیست. حوزه تجدیدپذیر در کشور ما نیز مستثنی از این امر نیست؛ و چه بسا بیان این اخبار در گردهمایی همچون باشگاه باد و خورشید، فرصت مناسبی برای تحلیل و بررسی اخبار و اتفاقات رخداده در کنار هم صنفی ها در زمان های استراحت و پذیرایی که کاملا یک نتورکینگ و دیدار هدفمندانه فعالین تجدیدپذیر است، سودمندی و هدفمندی این پنل را دوچندان می کند.

سخنرانی با موضوع “سیستم های خورشیدی خانگی” توسط مهندس البرزی

پنل سوم پنجمین جلسه، به سخنرانی مهندس البرزی قائم مقام معاونت مهندسی و نظارت شرکت توزیع برق و مجری طرح فتوولتائیک و تولید پراکنده؛ با موضوع تجاری سازی سیستم های خورشیدی در ساختمان اختصاص داشت. مهندس البرزی با اشاره بر لزوم افزایش سهم انرژی خورشیدی در سبد انرژی کشور با استفاده از تحلیل نمودارهای جهانی گفت: با توجه به افزایش لجام گسیخته جمعیت جهان و بدنبال آن افزایش مصرف انرژی و افزایش شدت مصرف داخلی نفت و فرآورده های آن از اوایل قرن بیست و یکم، باید نگران تولید انرژی باشیم. در بدبینانه ترین حالت بیشتر از ۵-۷ سال آینده نفت برای صادرات نخواهیم داشت.

وی با تاکید بر مشکلات سیستماتیکی بوجود آمده ناشی از ایجاد سد بر مسیرهای آبی برای تولید برق، آلایندگی تولید برق با تکیه بر منبع گاز طبیعی و تعهدات ایران مبنی بر کاهش گازهای گلخانه ای، و پتانسیل بالای انرژی خورشیدی درایران لزوم سرمایه گذاری در تولید برق خورشیدی را بیش از پیش مهم دانست. مهندس البرزی با اشاره به اجباری بودن استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در ساختمانها در کشورهای اروپایی، عدم وجود چنین قوانین الزام آور در کشور را دلیل عدم توسعه این نیروگاه ها در مقیاس خانگی و ساختمانها عنوان کرد.

مهندس البرزی در رابطه با سهم انرژی خورشیدی از سبد انرژی کشور افزود: در حال حاضر بیش از ۶۰ مگاوات ظرفیت منصوبه وجود دارد و بیش از ۲۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی کلنگ زنی شده است. وی درخصوص قوانین حمایتی وزارت نیرو از توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر خانگی گفت: دولت تاکنون دو فاز حمایتی در این حوزه را ایجاد کرده است. فاز اول این بود که به افراد ۱۰۰% هزینه سرمایه گذاری را بصورت یارانه پرداخت می کرد که این طرح بدلیل معایبی که داشت فاز دیگری از قوانین حمایتی روی کار آمد که همان تصویب خرید برق تجدیدپذیر با قیمت های بالا و جذاب برای سرمایه گذاران بود. وی دلیل تغییر این تعرفه ها در سال ۹۵ را تغییر هزینه احداث نیروگاه خورشیدی از ۹-۱۰ میلیون تومان(به ازای هر کیلووات) در سال ۹۳ به ۴-۵ میلیون تومان(به ازای هر کیلووات) در سال ۹۶ عنوان کرد و گفت: در حال حاضر هر کیلووات برق تولیدی توسط نیروگاه های کوچک(تا سقف ۲۰ کیلیووات) به قیمت ۸۰۰ تومان، نیروگاه های متوسط(۲۰ الی ۱۰۰ کیلووات) ۷۰۰ تومان و نیروگاه های مقیاس بالاتر ۳۴۰ تومان خریداری می شود. مهندس البرزی پس از سخنرانی به سوالات حاضرین در خصوص چالش های موجود در احداث نیروگاه های خانگی پاسخ داد.

توضیحاتی درباره باشگاه

در پنل بعد از استراحت و پذیرایی، مهندس غفوری با اشاره به لزوم درآمدزا بودن باشگاه برای تامین هزینه ها گفت: باشگاه یک فعالیت عام المنفعه نیست و نخواهد بود و کاملا تجاری است. هنر باشگاه این است که بتواند راهکارهای درآمدزایی را پیدا کند و این درآمدزایی به ماندگاری و افزایش کیفیت برنامه های باشگاه کمک خواهد کرد. سپس به سی دی های تهیه شده شامل خلاصه فیلم جلسه قبل برای فروش اشاره کرد و اینکه بزودی امکان خرید فیلم جلسات باشگاه در وبسایت باشگاه فراهم خواهد شد. سپس وی  در رابطه با حامیان مالی و معنوی باشگاه (شرکتهای KPV solar، Aerodyn، GreenCells) توضیحاتی ارائه داد.

پوسترهای باشگاه

وی اشاره کرد که باشگاه در حال طراحی پوسترهایی می باشد که دانشمندان ایرانی را ارج نهد. از جمله آنها، مقبره حکیم فردوسی، مجسمه چهار دانشمند ایرانی در محل سازمان ملل در وین، آسیابادهای نشتیفان می باشد. وی گفت: باشگاه باد و خورشید ایران بر دوش پیشینیان خود قرار دارد و باید قدردان مشاهیر گذشته و معاصر ایران باشد. سپس از طرح های پوستر مشاهیر معاصر حوزه انرژی های تجدیدپذیر شامل تصاویری از دکتر بهادری نژاد، مهندس حاج سقطی و دکتر محمد یعقوبی رونمایی کرد و از علاقه مندان خواست برای تکمیل این طرح پیشنهاداتشان را به ایمیل باشگاه ارسال نمایند.

دومین همایش اینترسولار ایران (ایران سولار)

در ادامه آقایان کامران شیرزاد و سروش حبیبی به تشریح برنامه های دومین همایش/نمایشگاه اینترسولار ایران که ۳۰ آبان ماه ۹۶ در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار می شود پرداختند. در همایش امسال با توجه به گستردگی استقبال سال گذشته، حضور ۵۰۰ شرکت کننده داخلی و خارجی پیش بینی شده است. در برنامه سال ۹۶ تعداد سخنرانی ها کمتر و بر تعداد پنل ها و میزگردهای تخصصی افزوده شده است.

برنامه صدای تجدیدپذیر

آخرین پنل جلسه پنجم باشگاه نیز به بخش جذاب و مهیج “صدای تجدیدپذیر” اختصاص یافت. در این بخش چندین نماینده از شرکتهای خصوصی فعال در عرصه تجدیدپذیر به معرفی خود و جدیدترین خدماتشان پرداختند. فرصت محدود ۵ دقیقه ای تعیین شده برای ارائه هر شرکت، این پنل را بسیار جذاب کرده بود.

فیلم برداری و فروش فیلم های جلسات

شایان ذکر است که از این پس فیلم برداری جلسات به صورت کامل انجام شده و تمامی برنامه ها و فیلم ها بزودی در اختیار علاقمندان قرار می گیرد.