گزارش میزگرد چالش های اتصال به شبکه نیروگاه های تجدیدپذیر

گزارش میزگرد اتصال به شبکه نیروگاه ­های تجدیدپذیر در ایران

دومین همایش اینترسولار ایران، ۳۰ آبان ۱۳۹۶

 

میزگرد اتصال به شبکه نیروگاه های تجدیدپذیر، با حضور آقایان دکتر رجبی مشهدی؛ معاونت راهبری شرکت مدیریت شبکه برق ایران، مهندس راعی؛ مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه شبکه شرکت توانیر، مهندس زیاری؛ ریاست گروه تخصصی برق و ابزار دقیق سازمان انرژی ­های تجدیدپذیر و بهره­ وری انرژی، دکتر رفیعی؛ قائم مقام مدیر عامل شرکت معیار توسعه نیرو، مهندس برهمندپور؛ ریاست مرکز توسعه فن­آوری و انتقال توان با ظرفیت بالای پژوهشگاه نیرو برگزار شد.

در ابتدای میزگرد دکتر رجبی مشهدی، ضمن استقبال از توسعه انرژی ­های تجدیدپذیر، اظهار نمودند تا زمانی که ضریب نفوذ نیروگاه ­های تجدیدپذیر پایین باشد، چالش کمتری داریم و با توجه به ظرفیت فعلی (حدود ۲۰۰ مگاوات) در حال حاضر حساسیتی در این خصوص وجود ندارد، اما سیاست شرکت مدیریت شبکه به سمت بهبود شرایط و تدوین گرید کد می باشد. سپس ایشان توضیحاتی درخصوص دستورالعمل­ های فعلی موجود برای اتصال به شبکه نیروگاه ­های تجدیدپذیر ارائه نمودند.

ایشان ضمن اشاره به دستورالعمل­ های ثابت شبکه و نشریه ۶۵۰ سازمان معاونت برنامه ­ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور- الزامات اتصال به شبکه نیروگاه های بادی بزرگ- برای نیروگاه های بادی، در ادامه گفتند: در حال حاضر برای اتصال به شبکه نیروگاه­ های خورشیدی از همان دستورالعمل­ های ثابت بهره ­برداری نیروگاه ­های متعارف استفاده می ­شود.

در ادامه مهندس راعی نحوه اخذ مجوز اتصال به شبکه برای  نیروگاه ­های با ظرفیت­ های مختلف، الزامات مورد نظر در مطالعات و روند کار اخذ مجوز را تشریح نمودند. ایشان به این مهم اشاره نمودند که ضریب نفوذ در برخی مناطق (با پتاسیل بالا برای انرژی خورشیدی به خصوص انرژی بادی) بالا رفته است که باعث می ­شود بدون ایجاد و توسعه زیرساخت ­ها، امکان نصب نیروگاه و انتقال توان وجود نداشته باشد. در ادامه مباحثی در خصوص امکان توسعه زیرساخت ­های شبکه در مناطق مستعد برای احداث نیروگاه­ های بادی مطرح گردید.

همچنبن موافقت نهایی اتصال به شبکه زمان بهره ­برداری و مطالعات و الزمات مورد نظر شرکت مدیریت شبکه جهت موافقت نهایی با اتصال نیروگاه مورد نظر به شبکه برق کشور از مواردی بود که در این میزگرد مورد بحث قرار گرفت.

مهندس برهمندپور در ابتدا عنوان نمود دیدگاه نامناسبی که در سطح سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی برای اتصال و بهره‌برداری نیروگاه‌های تجدیدپذیر مطرح است، آن است که نیروگاه تجدیدپذیر با نیروگاه تولید پراکنده مترادف در نظر گرفته می‌شود. همچنین یکسان دیدن رفتار استاتیکی و دینامیکی نیروگاه‌های تجدیدپذیر با نیروگاه‌های متعارف و چشم‌پوشی از نقش متقابل نیروگاه و شبکه با ورود آنها در حجم انبوه قطعاً چالش‌زا خواهد بود.

وی سپس با ارائه تاریخچه نشریه ۶۵۰، اظهار نمود این نشریه به عنوان نمونه‌ای از تلاش‌ها برای تهیه گریدکد برای نیروگاه‌های بادی به شمار می‌رود و در حال حاضر جوابگوست. اما با رشد ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر، نیاز به تکمیل و به‌ روزرسانی گریدکد احساس می‌شود.

دکتر رفیعی ضمن اشاره به دستورالعمل “اتصال به شبکه واحدهای تولید پراکنده” اذعان نمودند این دستورالعمل فقط برای مولدهای از نوع ژنراتور سنکرون و برای واحدهای تولیدی زیر ۲۵ مگاوات قابل استفاده می ­باشد و شامل تجدیدپذیرها نیست اما متاسفانه به دلیل عدم وجود دستورالعمل مشابه برای تجدیدپذیرها از این دستورالعمل برای اتصال به شبکه در شرکت ­های توزیع برق استفاده می­ شود. ایشان همچنین به ضرورت و هدف تهیه گرید کد اشاره کردند.

با توجه به اینکه یکی از دغدغه ­های مهم سرمایه­ گذاران در زمینه صنعت نیروگاه ­های تجدیدپذیر عدم وجود دستورالعمل­ های فنی و اجرایی جهت اتصال این واحدها به شبکه سراسری می ­باشد، مهندس زیاری ضمن جمع­بندی صحبت­ های بقیه مدعوین و بیان اینکه دستورالعمل ­های فعلی اتصال به شبکه کفایت نیروگاه ­های تجدیدپذیر را ندارد و نیاز به تهیه گریدکد احساس می شود، به شرح پروژه در دست اقدام ساتبا در خصوص تهیه گرید کد پرداختند و اظهار داشتند که پروژه گرید کد در فهرست طرح­ های اولویت­دار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته است و همچنین جهت تأیید و الزام اجرای گرید کد، موضوع پروژه در حال ارسال به شورای پایایی برق کشور و طرح در کمیته ­های تخصصی آن شورا از جمله کمیته بهره­ برداری شورای مذکور می­ باشد. ایشال در ادامه به تشریح فعالیت­ هایی که در این خصوص صورت گرفته است، پرداختند.

ایشان همچنین با اشاره به اینکه پست­ ها و خطوط انتقال برق در بسیاری از مناطق مستعد توسط شرکت ­ها یا افرادی که توانایی اجرای پروژه را ندارند، بلاک شده است، اظهار نمودند که کمیته­ ای در ساتبا در تشکیل شده که در ارتباط مستقیم با شرکت توانیر و امور اراضی مسئولیت تمدید و ابطال مجوزهای احداث نیروگاه را بر عهده دارد و لذا اتصال به شبکه و زمین بلاک شده توسط شرکت­ هایی که پروانه احداث آنها منقضی شده و اقدام مثبتی در راستای احداث نیروگاه انجام نداده ­اند، برای شرکت ­های دیگر آزاد خواهد شد.