گزارش افتتاحیه و سخنرانی دکتر صادق زاده

گزارش افتتاحیه و سخنرانی دکتر صادق‌زاده (معاون محترم وزیر و ریاست ساتبا)

دومین همایش اینترسولار ایران، ۳۰ آبان ۱۳۹۶

 

دومین همایش اینترسولار ایران، سی ام آبان ۱۳۹۶ با همکاری شرکت آیسا و گروه ایران‌ویند در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد. در طول ۲۵ سال گذشته این همایش هر ساله در کشور آلمان در شهر مونیخ برگزار شده است. در سالیان اخیر، اینترسولار علاوه بر آلمان در کشورهای دیگری مانند آمریکا، آفریقای جنوبی، عربستان و … نیز برگزار می‌شود.

در مراسم افتتاحیه همایش، چند سخنرانی مهم توسط آقایان دکتر صادق‌زاده رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)، مارکوس السِسر مدیر عامل شرکت سولارپروموشن و مهندس غفوری مدیر عامل شرکت آیسا ارائه شد.

اهم بیانات دکتر صادق‌زاده به شرح ذیل است:

  • وضعیت فعلی ظرفیت منصوبه و در حال احداث نیروگاه های تجدیدپذیر

تاکنون در کشور حدود ۴۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر نصب شده و ۷۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در حال احداث داریم. همچنین ۲۱۰۰ مگاوات قرارداد خرید تضمینی برق منعقد شده است. تمام تلاش سانا و سپس ساتبا این بوده است که در تشخیص محق یا غیرمحق بودن متقاضیان احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر دخالتی نداشته باشد. در واقع تلاش ساتبا بر آن است که ورود به حوزه آسان لیکن باقی ماندن در آن دشوار باشد. به عنوان مثال تمدید پروانه احداث به مدت شش ماه برای اولین بار سخت، برای شش ماه بعدی نادر و برای بار بعد غیر ممکن باشد.

  • اجرا و تولید ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تا پایان برنامه ششم توسعه کشور

در ادامه، دکتر صادق زاده تصریح کرد که حتی در آلمان نیز معمولا ۴۰ درصد از پروانه‌های احداث صادرشده به احداث واقعی نیروگاه منجر می‌شود. بنابراین با فرض آنکه این سهم در ایران حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد باشد می‌توان به دستیابی به هدف ۵۰۰۰ مگاوات امیدوار بود.

هدف اصلی از این ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر بومی کردن فلسفه، اقتصاد و باور انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور است. بنابراین انتظار داریم که رشد آن پس از حصول ۵۰۰۰ مگاوات برنامه ریزی‌شده بسیار سریع تر باشد.

  • جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال منتج از توسعه تجدیدپذیر

وی همچنین در ادامه اذعان داشت که در سازمان سرمایه‌گذاری خارجی وزارت اقتصاد ۴ میلیارد یورو درخواست در حوزه تجدیدپذیرها ثبت شده است. در واقع ۴۰ درصد درخواست‌های سرمایه‌گذاری در این سازمان در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر بوده است. از این میزان ۱/۲ میلیارد یورو جذب شده یا اینکه مراحل جذب آن در حال انجام است. تا این زمان، ۱۵۰۰۰ شغل در حوزه تجدیدپذیرها ایجاد شده است. اگر موانع پیش رو برطرف شوند بسته به اینکه با چه الگویی تجدیدپذیرها را توسعه دهیم، می توان انتظار داشت که ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار شغل در این حوزه ایجاد شود.

در حال حاضر یازده خط تولید برای ساخت تجهیزات مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر، شامل باد و خورشید در کشور ایجاد شده است. البته باید توجه داشت که علاوه بر تولید صرف، داشتن دانش فنی و امکان بروز رسانی نیز حائز اهمیت است. انرژی تجدیدپذیر اکنون دیگر یک انتخاب اقتصادی است. تا سال ۲۰۵۰ اغلب کشورها قصد دارند بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد از انرژی مورد نیاز خود را از منابع تجدیدپذیر تامین کنند. بنابراین موضوع فقط جنبه زیست محیطی ندارد بلکه اقتصادی شدن این روش است که به توسعه آن شتاب خواهد داد.

  • پروسه رفع مشکلات توسعه تجدیدپذیرها توسط ساتبا

با وجود تلاش‌های مختلفی که در سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) صورت گرفته است هنوز مشکلاتی در این راه وجود دارد. ساتبا برای رفع مشکلات چهار مرحله را به شرح زیر در نظر گرفته‌است:

مرحله اول: با توجه به تجربیات دو سال گذشته، برخی از ایرادات اولیه در قراردادهای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر رفع شده و مفاد قراردادهای حاضر، با هدف تسهیل‌گری، با قراردادهای منعقد شده در یکی دو سال گذشته قدری متفاوت است.

مرحله دوم: برخی از اشکالات در قراردادهای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر به مصوبه وزیر نیرو نیازمند هستند. این موارد ظرف هفته‌های آینده به وزیر محترم ارجاع داده خواهند شد.

مرحله سوم: برخی دیگر از ایرادات در قراردادهای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر به مصوبه هیئت وزیران نیاز دارند. به عنوان نمونه‌ای از این ایرادات می‌توان به لزوم تغییر زمان مبنا از شروع بهره‌برداری از نیروگاه به جای زمان عقد قرارداد اشاره کرد. حل این بخش از ایرادات ممکن است به زمانی در حدود یک سال یا اندکی بیشتر نیاز داشته باشد.

مرحله چهارم: برخی از اشکالات در قراردادهای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر نیاز به تایید مجلس دارند. پیش بینی می شود که تصحیح این موارد به زمانی در حدود دو سال نیاز داشته باشد.

در مجموع امیدواریم که بتوان تا ۵ سال آینده، قرارداد جذابی که هزینه‌های تحمیل شده به سرمایه‌گذاران را به حداقل برساند داشته باشیم.

  • تغییرات درون سازمانی ساتبا و ایجاد چارت جدید

روانسازی و هماهنگی امور بین دستگاهی (امور اراضی، اتصال به شبکه و محیط زیست) نیز یکی از مواردی است که در دستور کار ساتبا قرار دارد. به این منظور، در چارت جدید، ساتبا دفتر جدیدی را به این امر اختصاص داده است.

یکی دیگر از مواردی که در حال حاضر اهمیت دارد شفاف‌سازی جریان مالی است. با توجه به استقلال مالی ساتبا بعد از تشکیل آن، نیاز است تا تغییراتی در نوع نگرش ایجاد شود که این امر قدری زمانبر است.

در حال حاضر ساتبا در سه حوزه مرتبط با نیروگاه‌های تجدیدپذیر ورود می‌کند. حوزه اول صدور پروانه احداث است. به موجب قانون، هر فعال صنعت برق در حوزه تولید باید پروانه احداث اخذ نماید. حوزه دوم قرارداد خرید تضمینی برق تجدید پذیر و حوزه سوم پرداخت صورت حساب‌ها است.

امید است که در سال‌های آتی با افزایش قیمت برق، حذف یارانه‌ها و کاهش قیمت تولید برق تجدیدپذیر به دو تا سه سنت به نقطه‌ای برسیم که مراحل دوم و سوم ذکر شده در قبل از فعالیت‌های ساتبا حذف شوند و تولیدکننده برق تجدیدپذیر بتواند در بازار آزاد برق خود را به فروش برساند.

پس از سخنرانی ها، برنامه پرسش و پاسخ با حضور شرکت کنندگان در جلسه ادامه یافت.